Máme na webu porno!” řval na mě klient do telefonu.

Proboha, vždyť prodáváme školní potřeby. Dokážete si představit, co to s námi udělá? To je průser!” pokračoval dále bez nádechu.

Ano, je to průser. Naštvané reakce zákazníků. Rozruch na sociálních sítích. Zablokování stránek. Krizová komunikace. Pokles prodeje. Finanční škody. A možná i nejeden vyhazov.

Máte zálohu? Mohli bychom Vám to do hodiny obnovit a zabezpečit,” ptám se klienta.

Ne. Já nevím!? Co mám dělat?” zoufale opáčí klient.

Tady těžko radit. A přitom stačilo tak málo.

Pro nás to jsou asi dvě hodiny práce měsíčně. Záloha webu, aktualizace všech komponent, spuštění testů, ruční odzkoušení některých částí, manažerský report klientovi…

A to není všechno. Než se do toho pravidelně pustíme, využijeme veškeré naše know-how k zabezpečení webu a proškolení klienta. Nastavíme monitoring. Ale co je nejdůležitější. Každý měsíc můžeme přijít s inovací, která Váš web, potažmo byznys posune zase dál. Udržujete tak skvělý vztah s vaším developerem, který se tím stává užitečným partnerem v digitálním světě.

Pokud jste vašeho developera “viděli” naposledy při podpisu smlouvy o tvorbě webu, tak zvažte, zda jej nevyměnit. Protože váš web je pravděpodobně zastaralý, plný chyb, nezabezpečený a možná i hůře – napadený. Z hlediska opportunity cost přicházíte o peníze.

Pravidelná údržba a pečlivá správa webu je stejně důležitá jako inovace “ajtý” vybavení ve vaší firmě. Málokdo si dovolí provozovat byznys na starých Windowsech a ještě starších počítačích. Bez antivirů a firewallů. Kdo jednou přišel o data, nebo zaviroval celou firmu, ví o čem je řeč.

Aktualizace útok na váš web nevylučuje, ale výrazně ztíží. A pokud se tak stane, náš rozhovor by mohl pokračovat takto:

Děkuji vám za nahlášení incidentu. Okamžitě začínáme s obnovou webu ze zálohy, analýzou útoku, nápravě a změnou hesel. Za 30 minut Vás budu informovat.

Web běží na naší infrastruktuře, máme připravený nástroje a tým, který dokáže ihned reagovat a situaci velmi rychle řešit. Je velký rozdíl začínat krizový scénář komunikací o přístupových heslech k webu, oproti tomu, kdy programátor řádově v minutách pošle web do offline s omluvnou hláškou, a zároveň spouští obnovu ze záloh.

Pokud ještě neaktualizujete, začněte ještě teď. Můžete na tom jen vydělat.

Jsme tady, abychom vám pomohli!

Prostřednictvím nápadů, zkušeností a inovací